• ul. Inwestycyjna 3A, Bartoszyce
  • 89 721 20 73
  • biuro@reston.com.pl
trawertyn

Trawertyn

Porowata skała osadowa składająca się głównie z kalcytu i aragonitu .Odmiana martwicy wapiennej. Barwy zwykle białe, często z żółtymi lub czerwonymi uwarstwieniami. W martwicach często występują szczątki roślin i zwierząt. Charakterystyczną cechą są widoczne pory oraz kawerny, czyli puste przestrzenie na powierzchni.

Trawertyn nazywany alabastrem egipskim był używany już w starożytnym Egipcie. Obecnie, ze względu na łatwość obróbki używany jest w budownictwie jako materiał ozdobny.

Występuje prawie na całym świecie, wszędzie tam gdzie istnieje podłoże wapienne i odpowiednie źródła.

Łatwo poddaje się obróbce, cięciu, klejeniu i szlifowaniu.

Jego porowata faktura decyduje o kruchości kamienia, co osłabia ogólną wytrzymałość. Przez co produkty z trawertynu nie są odporne na uszkodzenia, zarysowania. Jest materiałem dosyć chłonnym, w kontakcie z wilgocią będzie podatny na powstawanie plam i przebarwień. Wymaga impregnacji.

Poza pewnymi wadami posiada przede wszystkim unikalną estetykę. Naturalne żłobienia, bruzdy tworzą jego wyjątkową trójwymiarową powierzchnię. Wyróżnia się ciepłą kolorystyką, nadaje wnętrzu ciepły klimat.

Cechy te sprawiają, że trawertyn najlepiej poradzi sobie w funkcji dekoracyjnej- np. jako obudowa kominka, okładzina ścienna czy inny zdobniczy element wystroju.

Jest materiałem luksusowym i niepowtarzalnym. Najlepiej wykorzystać go wtedy ,gdy największe znaczenie mają funkcje estetyczne.

Napisz do nas   

Bezpłatna kalkulacja

Wpisz wiadomość